On the Next Race to Represent: Candidates from District 76 - Upper East Side and Roosevelt Island

Tomorrow is Election Day. Do you know who you’re voting for? Are you up on all the issues? 

Before you head to the polls tomorrow, get to know the candidates, issues and questions on the ballot with MNN’s Race to Represent.

Tonight the candidates from State Assembly district 76, which covers the Upper East Side and Roosevelt Island, debate each other on our Race to Represent stage. Watch Incumbent Assemblymember Rebecca Seawright, and her challenger Reform Party Candidate Lou Puliafito discuss critical issue such as NYCHA and the MTA.

Tune in on Monday, November 5th, at 8:30 pm on MNN1 (Spectrum 34 & 1995, RCN 82, FiOS 33), MNNHD (Spectrum 1993) or MNN's YouTube channel.

 

WHAT YOU WATCH BEFORE TUESDAY: 

Special Election: Dr. Christina Greer Roundtable    Greer, Ben Max and Brendan Cheney discuss the candidate on the ballots across NY and across the country. 

Flip Your Ballot: Special show: GALE BREWER - BALLOT PROP

 

DISTRICT DEBATES: 

NY State Comptroller

Carolyn Maloneyvs. Eliot Rabinvs. Scott Hutchins(Congressional District 12)

Harvey Epstein vs. Bryan Cooper (Assembly District 74 - Lower East Side, East Village, Midtown East)

Liz Krueger vs. Pete Holmberg (State Senate District 28 - Manhattan’s East Side)

Brian Kavanagh vs. Anthony Arias (State Senate District 26 -Lower Manhattan)

Danny O’Donnell vs. Corina Cotenescu (State Assembly District 69 - Manhattan Valley, Morningside Heights, UWS, West Harlem)

Brad Hoylman vs. Ashton Randle (State Senate District 27 - Midtown/East Midtown, Stuyvesant Town-Peter Cooper Village, East Village and Lower East Side)



SINGLE INTERVIEWS:

Jose Martinez from El Dario interviews  Assemblymember Linda Rosenthal, Democratic Candidate for State Senator Robert Jackson from District 31 and State Senator Jose Serrano from District 29.  

Ronny Goodman (Assembly District 72 -Hamilton Heights, Harlem, Inwood, Washington Heights)

Carmen De La Rosa (Assembly District 72 - Hamilton Heights, Harlem, Inwood, Washington Heights)

Brian Benjamin (Senate District 30 - Harlem, UWS, Washington Heights, Hamilton Heights, Morningside Heights)

Inez Dickens (Assembly District 70 - Hamilton Heights, Harlem, Morningside Heights, UWS, Washington Heights)

Dan Quart (Assembly District 73 - Midtown East, Upper East Side)

Richard Gottfried (Assembly District 75 - Murray Hill, Chelsea, Clinton, Midtown West, UWS)

 

TUESDAY NOV 6 MNN5 - All Day Election Programming starting at 9 am

MNN1 (Spectrum 34 & 1995, RCN 82, FiOS 33), MNNHD (Spectrum 1993) or MNN's YouTube channel.